وبلاگ

تولید پلاستیک چگونه صورت میگیرد

تولید پلاستیک چگونه صورت میگیرد

پلاستیک یکی مواد مصنوعی است که به دست انسان ها ساخته و تولید میشود. کارخانه ها با به کارگیری مواد اولیه ای مانند نفت، نمک آب و سنگ آهک و همچنین گاز طبیعی پلاستیک ها با دستگاه پلاستیک بادی تولید میکنند. این مواد تولیدی برای تولید وسایل ضروری زندگی روزانه به کار میروند.

تولید پلاستیک

پلاستیک یکی از مواد زیست پایه است و از روش تقطیر میتوان ترکیبات شیمیایی نفت را از همدیگر جدا کرد، برای این کار باید نفت را به جوش آورد تا هر یک از ترکیبات آن با روش تقطیر از هم جدا شوند. پس از این مونومرهای اتیلن ، بوتادین و پروپیلن بدست می آیند. اتیلن پلاستیک با زنجیره های مولکولی بلند،بوتادین ماده اولیه فیبرهای مصنوعی و چروپیلن پلیمری است که در دماهای بالا مقاومت زیادی از خود نشان میدهد.

واکنش اولیه ساخت پلاستیک با افزودن کاتالیزر هیدروژن پراکسید انجام میشود، در اینجا مونومرها یکی یکی به یکیدیگر اضافه شده و تا زمانی که پلیمر تشکیل شود ادامه دارد، در این مرحله محصولی تولید نمیشود.

روش دیگری که وجود دارد از طریق واکنش تراکمی است که برای ساخت پلاستیک یک مونومر را وادار به ترکیب شدن با مونومرهای کناری خود میکند در اینجا باعث تشکیل پلیمر و تولید محصول جانبی میشود.پلیمرهای تشکیل شده ی پلاستیک دو نوع هموپلیمر و کوپلیمر هستند تفاوت ای دو در مونومرهای آنهاست که هموپلیمر از مونومرهای یکسان ساخته شده اما نوع دیگر پلیمرهای سازنده ی متفاوتی دارد.

در واتساپ با ماشین سازی مرادی در ارتباط باشید

انواع پلاستیک

روند تهیه و تولید پلاستیک به روش های متفاوت و با کاتالیزور و مونومترهای مختلف صورت میگیرد. محصول نهایی شکل، خواص و کاربردهای مختص به خود را دارد.

 • پلاستیک دکوری

این دسته از پلاستیک ها از لامی نیت ساخته شده اند که به راحتی میتوانند ظاهری مانند طلا، چوب ، چرم و فلزهای مختلف را داشته باشند. از این پلاستیک ها برای جواهرات تزئینی یا وسایل دکوری منزل استفاده میشود.

 • پلاستیک شفاف

ماده اولیه این پلاستیک ها پلی استایرن است که به دو صورت نرم و سخت عرضه میشود. از پلاستیک نوع نرم برای تهیه روکش و از نوع سخت آن برای تولید فریم عینک ، عدسی و ساعت استفاده میشود.

 • پلاستیک نرم

این دسته از پلاستیک ها از سیلیکون ، پلی اتیلن و اوره تانس تشکیل شده اند و برای ساخت پلاستیک مخصوص بسته بندی ، انواع اسباب بازی، اسفنج تشک ، کاناپه و مبلمان استفاده میشود.

 • پلاستیک سفت

این دسته از پلاستیک ها مقاومت بالایی از خود نشان میدهند. در فرایند ساخت این پلاستیک ها از ترکیبات فلزی و الیاف شیشه استفاده میشود. تولید پلاستیک سفت برای ساخت ظروف غذاخوری، دوربین های عکاسی و چراغ قوه کاربرد دارد.

فرآیند تولید پلاستیک

تولید پلاستیک شامل فرآیندهای زیر بوده و چند مرحله دارد :

 • پلیمریزاسیون
 •  پلیمریزاسیون رادیکالی
 • پلیمریزاسیون یونی
 •  پلیمریزاسیون پلی‌کندانت
 • ترکیبات و مواد افزودنی
 •  فرآیند فرم‌دهی
 • خنک‌کاری و سخت‌شدن
 • عملیات پس‌پردازش

امروزه پلاستیک بخش مهمی از زندگی ما را تشکیل داده است. در سال های اخیر به شدت تولیدات آن رو به رشد بوده و در تمام زوایای محیط زندگی انسان ها میتوانیم اثری از آن را مشاهده کنیم. ما میتوانیم با روش های صحیح جمع آوری و بازیافت و یا سوزاندن آنها به افراد حامی محیط زیست کمک کنیم و پلاستیک ها را تبدیل به انرژی و سرمایه کنیم.

ماشین سازی مرادی با ساخت دستگاه پلاستیک بادی در صنعت پلاستیک با ظرفیت تولید 100 سی سی تا 250 لیتر بصورت تک لايه و چند لايه در زمينه مصارف دارويي, پتروشيمي, شيميايي, بهداشتي, ارايشي و… در خدمت شما توليد کننده هاي پلاستيک مي باشد.
شرکت ماشین سازی مرادی تنها تولید کننده دستگاه های چهل لیتری تزریقی بادی به صورت تزریق افقی و همچنین دستگاه های 5 لیتری با سیستم گیره بازویی و تنها سازنده دستگاه های 60 تا 240 لیتری در ایران می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *