وبلاگ

اهمیت زمان تزریق پلاستیک به داخل قالب

اهمیت زمان تزریق پلاستیک به داخل قالب

بسیاری از وسایلی که در اطراف ما قرار دارند از جنس پلاستیک هستند و هر یک دارای سطح کیفیت خاصی اند. کیفیت این محصولات متاثر از زمان آنهاست، هرچه زمان تزریق پلاستیک به داخل قالب متعادل تر باشد ، پلاستیک با کیفیت بالاتری تولید خواهد شد.
زمان تزریق پلاستیک به داخل قالب یکی از مهم ترین و سرنوشت ساز ترین مراحل چرخه ی ساخت قالب بادی است.

زمان تزریق پلاستیک به داخل قالب

تنظیم پارامترهای تزریق پلاستیک به طور کلی به پنج شرط اصلی بستگی دارد: دما، فشار، سرعت، زمان و اندازه گیری.

هنگامی که پلاستیک مذاب به داخل سوراخ تزریق می شود، دما، چگالی و فشرده سازی آن همیشه نقش مهمی در تعامل داشته است.

زمان پر شدن

زمان پر شدن قالب گیری تزریقی به زمان مورد نیاز از شروع قالب گیری تزریقی تا پر شدن محفظه قالب اطلاق می شود. مدت زمان تزریق پلاستیک به داخل قالب مستقیماً بر کیفیت و ظاهر قطعات قالب گیری شده تأثیر می گذارد. بنابراین، تنظیم زمان پر کردن به طور معقول بسیار مهم است.

عوامل موثر بر زمان پر کردن

زمان پر کردن باید بر اساس عوامل زیر تعیین شود:

  • حجم تزریق و حداکثر سرعت جریان دستگاه قالب گیری تزریقی.
  • ساختار و اندازه قالب.
  • خواص مواد پلاستیکی مانند ویسکوزیته، دمای ذوب و غیره.
  • الزامات فرآیند قالب گیری تزریقی، مانند سرعت پر کردن، فشار پر کردن و غیره.

زمان تزریق

زمان تزریق و زمان خنک شدن بزرگترین عوامل تاثیرگذار بر کیفیت محصولات پلاستیکی هستند. آنها تأثیر تعیین کننده ای بر کیفیت محصولات دارند. زمان پر شدن قالب در زمان تزریق به طور مستقیم با سرعت پر شدن قالب نسبت معکوس دارد و زمان پر شدن قالب حدود 3-5 ثانیه است.

زمان نگهداری فشار

زمان نگهداری فشار در زمان تزریق، زمان فشار پلاستیک در حفره است، که نسبت بیشتری را در کل زمان تزریق، حدود 20-120 ثانیه (قطعات بسیار ضخیم حدود 5 تا 10 دقیقه) به خود اختصاص می دهد. قبل از اینکه مذاب در دروازه منجمد شود، مدت زمان نگهداری روی دقت اندازه محصول تاثیر می گذارد و اگر دیرتر باشد، تاثیری ندارد.

عوامل موثر بر زمان نگهداری فشار

تنظیم زمان نگهداری فشار باید عوامل زیر را در نظر بگیرد:

  • با توجه به دمای ذوب و انقباض خنک کننده مواد پلاستیکی، مواد مختلف نیازهای متفاوتی برای زمان نگهداری فشار دارند.
  • عواملی مانند اندازه و ضخامت دیواره قطعات قالب‌گیری شده و قطعات با اندازه و ضخامت دیواره‌های مختلف، نیازمندی‌های متفاوتی برای زمان نگهداری فشار دارند.
  • ساختار و دمای قالب و دمای قالب مستقیماً بر کیفیت و کارایی قالب گیری تزریقی تأثیر می گذارد.

زمان نگهداری بهینه

زمان نگهداری بهینه نیز به دمای خوراک، دمای قالب و اندازه کانال اصلی و دروازه بستگی دارد. اگر ابعاد کانال و دروازه اصلی و شرایط فرآیند نرمال باشد، مقدار فشاری که منجر به حداقل دامنه نوسانات انقباض محصول می شود، باید غالب باشد.

زمان خنک شدن

زمان خنک‌سازی باید اطمینان حاصل شود که قالب‌گیری محصول باعث تغییر در اصل نمی‌شود، زمان خنک‌سازی به طور کلی حدود 30 تا 120 ثانیه است، زمان خنک‌سازی خیلی طولانی لازم نیست، نه تنها کارایی تولید را کاهش می‌دهد، قطعات پیچیده نیز باعث ایجاد مشکلات در قالب‌گیری می‌شوند. ، قالب گیری اجباری حتی باعث ایجاد استرس در قالب گیری می شود.

عوامل موثر بر زمان خنک سازی

تنظیم زمان خنک سازی باید عوامل زیر را در نظر بگیرد:

  • قطعات قالب گیری از اندازه و ضخامت دیوار و عوامل دیگر، اندازه های مختلف و ضخامت دیواره قطعات از زمان خنک کننده نیز متفاوت است.
  • دمای ذوب و پایداری حرارتی مواد پلاستیکی، مواد مختلف نیازهای متفاوتی برای زمان خنک شدن دارند.
  • عواملی مانند ساختار و دمای قالب، دمای قالب و راندمان اتلاف حرارت مستقیماً بر زمان خنک شدن تأثیر می‌گذارند.

زمان تخریب برای قالب گیری تزریقی

زمان قالب‌گیری قالب‌گیری تزریقی به مدت زمانی از تزریق پلاستیک به داخل قالب توسط دستگاه قالب‌گیری تزریقی تا زمانی که قطعات پلاستیکی موجود در قالب را می‌توان دست نخورده از قالب خارج کرد، اطلاق می‌شود. زمان گرفتن قالب‌ تزریقی یک پارامتر کلیدی ساخت است که مستقیماً بر راندمان تولید و کیفیت قطعات تأثیر می‌گذارد.

عوامل موثر بر زمان قالب گیری تزریقی

زمان قالب گیری تزریقی تحت تاثیر عوامل زیادی از جمله نوع و برند مواد پلاستیکی، ساختار و اندازه قالب، مشخصات و فشار دستگاه قالب گیری تزریقی و دمای محیط است. به طور کلی، قالب‌های بزرگ‌تر و قطعات پلاستیکی ضخیم‌تر به زمان قالب‌گیری طولانی‌تری نیاز دارند. علاوه بر این، دمای قالب نیز یکی از عوامل کلیدی موثر بر زمان قالب‌گیری است. اگر دمای قالب به اندازه کافی بالا نباشد، قطعات پلاستیکی ممکن است تغییر شکل دهند یا به قالب بچسبند و در نتیجه قالب گیری شکسته شود.

معمولاً زمان انتشار قالب تزریق قبل از تولید آزمایش و تنظیم می شود تا از پایداری و کارایی خط تولید اطمینان حاصل شود. زمان قالب‌گیری نیز باید در حین تولید به دقت نظارت شود و در صورت نیاز تنظیم شود.

در واتساپ با ماشین سازی مرادی در ارتباط باشید

ماشین سازی مرادی با ساخت دستگاه پلاستیک بادی در صنعت پلاستیک با ظرفیت تولید 100 سی سی تا 250 لیتر بصورت تک لايه و چند لايه در زمينه مصارف دارويي, پتروشيمي, شيميايي, بهداشتي, ارايشي و… در خدمت شما توليد کننده هاي پلاستيک مي باشد.
شرکت ماشین سازی مرادی تنها تولید کننده دستگاه های چهل لیتری تزریقی بادی به صورت تزریق افقی و همچنین دستگاه های 5 لیتری با سیستم گیره بازویی و تنها سازنده دستگاه های 60 تا 240 لیتری در ایران می باشد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *