وبلاگ

نحوه تنظیم گیره دستگاه تزریق پلاستیک

دستکاه 20 لیتری

نحوه تنظیم گیره دستگاه تزریق پلاستیک

تنظیم گیره دستگاه تزریق پلاستیک چگونه انجام می‌شود؟ دستگاه‌های تزریق پلاستیک در دنیای امروز کاربرد بسیار زیادی دارند. این دستگاه‌ها با استفاده از مواد اولیه و تبدیل آن به قطعات پلاستیکی نقش بسزایی در صنعت تولید قطعات پلاستیکی دارند.

روش کار این دستگاه به این صورت است که یک کاربر مواد مذاب را با فشار به داخل قالب‌ می‌ریزد. سپس قالب را‌ می‌بندد. بعد از اینکه مواد خنک شد، قالب را باز کرده و قطعه ساخته شده را جدا‌ می‌کند.

برای استفاده از این دستگاه، قطعات زیادی درکنار یکدیگر قرا گرفته است. اپراتور باید کار با این دستگاه را بلد باشد تا بتواند طی یک فرآیند اجناس با کیفیت تولید کند. از مهمترین مواردی که در ساخت و و تولید قطعات مرغوب نقش دارد، تنظیم گیره دستگاه تزریق است که در این مقاله با آن آشنا‌ می‌شوید.

تنظیم گیره دستگاه تزریق تاثیر بسیار زیادی بر صحت و سلامت دستگاه دارد. در واقع گیره مهمترین عضو دستگاه تزریق پلاستیک است. برای ساخت گیره از چدن داکتیل به علت افزایش عمر آن استفاده‌ می‌کنند.

گیره از اجزای مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از:

صفحه متحرک

در صفحه متحرک قسمت سنبه را روی قالب نصب کرده و قدرت بازویی‌های روی تایبار، موجب حرکت این قطعه‌ می‌شود.

 

تایبار

تایبار از 4 میله تشکیل شده است که وظیفه حفاظت از قفل، بعد از قفل شدن به وسیله جک گیره‌ را برعهده دارد. یک نکته مهم در تنظیم گیره دستگاه تزریق این است که فاصله میله‌ها باید با یکدیگر یکسان باشند. ابعاد قالب باید برابر یا کوچکتر از فاصله بین میله‌های تایبار باشد. این فاصله یکی از مهم ترین نکات هنگام خرید دستگاه است. میله‌ها از جلو روی صفحه ثابت و از پشت روی صفحه گیربکس به وسیله استاپر و مهره ثابت شده‌‎اند.

جهت جلوگیری از ساییده شدن و خراش روی میله‌ها آن‌ها را با کروم روکش‌ می‌کنند.

صفحه ثابت

این صفحه همان طور که از نامش پیداست، ثابت‌ است. اپراتور تیکه ماتریس قالب را بر روی صفحه نصب‌ می‌کند تا مواد مذاب از طریق راهگاه و اسپرو وارد آن‌ شود.

بازویی

بازویی‌ها از دیگر اجزای دستگاه تزریق پلاستیک هستند که از یک سو به صلیبی و از سوی دیگر به صفحه صلیبی وصل‌ می‌شوند. بازویی‌ها عامل حرکت صفحه متحرک روی تایبار‌ هستند. پین و بوش، بازویی‌ها را به هم وصل‌ می‌کند. برای قفل شدن بهتر گیره از سیم مفصلی 5 نقطه‌ای‌ دوبل استفاده‌ می‌کنند.

صلیبی

گیره صلیبی دستگاه تزریق پلاستیک از یک طرف به جک گیره و از طرف دیگر به بازویی وصل‌ می‌شود. نیرو و فشار جک گیره به کمک گیره صلیبی و بازویی‌ها، بر روی صفحه متحرک، برای قفل گیره انتقال‌ می‌یابد.

گیره صلیبی در حال حاضر بهترین نوع گیره است به دلیل این که با استفاده از قانون اهرم بازویی‌ها، با کمترین میزان نیرو جک، گیره قفل مورد نیاز دستگاه، عمل‌ می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *